×
خانه » راهنمای مسیر موفقیت » روش عملی انتخاب هدف
۲۵ فروردین ۱۳۹۹

روش عملی انتخاب هدف

دوستان عزیز سلام

نویسنده ی تمامی مطالب ، مقالات و متون فایل های صوتی و تصویری وب سایت ” مسیر موفقیت ” آقای فرشاد فرخ پور میباشد،از اینرو  هرگونه کپی از مطالب و مقالات وب سایت “مسیر موفقیت ” صرفاً با ذکر نام نویسنده مجاز و بلامانع است/

من در این مبحث میخوام راجع به هدف حرف بزنم و اینکه هدف اساساً چه شکل و ماهیتی داره، ببینید ما به عنوان یک انسان تصمیم می گیریم که کجا باشیم چی باشیم؟ برای چی باشیم؟ اگر برای خودمون تصمیم نگیریم مطمئن باشیم که برای ما تصمیم می گیرند و به هر طرفی که دلشون می خواد می کشن، هدف و آرزوی ماست که به ما میگه که قراره به کجا برسیم چه سمتی باید حرکت کنیم؟ این تصمیمی که برای هدفمون می گیریم تعیین کننده و سرنوشت ساز است برای آیندمون.

ببینید ما اول باید خودمون رو بشناسیم توانایی هامون رو بشناسیم علایقمون رو بشناسیم. لحظاتی رو که واقعاً درش لذت می بریم کجاهاست، چه زمانی وقتی داریم راجع به یه موضوعی حرف می زنیم اینقدر هیجانی و احساسی می شیم که موهای تنمون سیخ می شه، ما باید واقعاً در هدف گذاری دنبال چیزی باشیم که با تمام وجود بهش عشق و علاقه داریم من فکر می کنم که برای اینکه بتونید به هدف خودتون  فکر کنید و انتخابش بکنید بهترین شیوه عملیش اینه که واقعاً اگر تا به امروز هدفی رو انتخاب نکردید بنشینید یک هفته به صورت روزی چند ساعت با خودتون خلوت کنید تمرکز کنید فکر کنید بنویسید آنالیز کنید گذشته ها رو تحلیل کنید علایقتون رو تحلیل کنید لحظات هیجانی ای که در زندگی تون بخاطر داشتن ثانیه های خاص داشتید اونها رو تحلیل کنید ببینید که به کجا می خواید برید چه علاقه ای دارید چه عشقی دارید و اینکه با شناخت کامل از شخصیت خودتون و عشق و علایقتون یک نقطه ای رو به عنوان هدف واقعاً باید در نظر بگیرید می تونید برای خودتون یک بازه زمانی رو و یک ضرب العجل تعیین کنید بگید من در یک تایم مثلاً یک هفته ای واقعاً باید به این موضوع برسم که هدفم چیه و اون رو تعیین بکنم.

یک هدف یک رویا یک تصمیم جدی و بررسی شده می تونه گام های بعدی شما رو مستحکم تر کنه از نظر من هدف باید خیلی بزرگ باشه، هدف باید انگیزه بخش باشه، هدف باید ما رو تحریک کنه هدف باید واقعاً به معنی کلمه هدف باشه، ما باید اول هدف بزرگ خودمون رو ترسیم کنیم و به عنوان یک مأموریت عاشقانه و متعهدانه بهش نگاه بکنیم. البته هدفها می تونن چند هدف باشند می تونن هدفهای بزرگی باشند و ما هم برای هدفهامون باید زحمات بزرگی بکشیم و بعد از اینکه توی یه هفته تلاش کردید که هدفتون رو پیدا کنید، اگر باز هم نتونستید هدفتون رو پیدا کنید باز با تعیین یک ضرب العجل ۷۲ ساعته چون نباید این اپن باشه نباید باز باشه، حالا بزار ببینم چی میشه بعد یک هفته باز هم نتونستید هدفتون رو تحلیل و بررسی کنید واقعاً به خودتون سه روز ۷۲ ساعت وقت بدید من میشینم واقعاً با تمرکز بیشتر به اضافه اون یه هفته که واقعاً به هدف و انتخابم می رسم و رویا و هدفی که در سرم وجود داره که بهش برسم چیه، بعد که به این هدف واقعاً رسیدید و تعیینش کردید، اون تبدیل می شه به یک نقطه قرمزی در یک سیکلی که شما قراره بهش شلیک کنید. حالا برای شلیک کردن به اون هدف قطعاً باید مهیا بشید مسیر خودش رو داره، برنامه ریزی خودش رو می طلبه گام های اول دوم سوم و یکی پس از دیگری رو می طلبه و اینکه با عشق و تعهد و عزت نفس اعتماد به نفس خودباوری و ایمان و اعتقاد به توانایی ها واقعاً به هدفتون می تونید به هدف دست پیدا بکنید.

مثال ملموسی بزنم شما اگر پای مصاحبه کسانی که در المپیک موفق شدند مدال طلا بگیرند بشینید می بینید که اونها واقعاً هدفشون این بوده که تبدیل بشن به نفر اول دنیا واقعاً هدف داشتند برنامه داشتند انرژی گذاشتند. ببینید اگه شما برای هدفتون قرار است که بجنگید اینجاست که با عشق می جنگید اگر قرار باشه که در فرض در یک ورزش رزمی به عنوان قهرمان جهان و نفر اول المپیک بدرخشید حتماً باید وقت بگذارید تمرین کنید ضربات محکمی رو از حریفهاتون باید بچشید، کبودیای زیادی باید ببینید در بدنتون خستگی ها، عرق ریختن ها و دشواری هایی که در این راه با شما همراه است، اینها رو واقعاً باید ببینید، و وقتی هدف داشته باشید اینها با عشق به شما نشون داده می شه یعنی چی یعنی وقتی کبودی بدنتون رو می بنید وقتی در حال تمرین کردن برای رسیدن به قهرمانی جهان هستید برای شما لذت بخش می شه، یعنی مسیری که شما رو به هدفتون نزدیک می کنه با تمام فراز و فرودش با تمام مشکلاتی که درش وجود داره و این مشکلات شیرینی این مسیر است هدف شما رو براتون جذاب تر می کنه.

امیدوارم که بتونید هدف رو درست انتخاب بکنید هدف رو شفاف و با مطالعه و با بررسی و با توجه کامل به تمام توانمندی هامون بتونیم یک هدف واقعی و نهایی رو انتخاب بکنیم  و گام نخست برای حرکت به سوی اون هدف رو برداریم.

امیدوارم که روز خوبی داشته باشید و همواره به هدف فکر کنید و در مسیر دسترسی به هدف قدم بگذارید. متشکرم

نویسنده : فرشاد فرخ پور

فرشاد فرخ پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *