×
خانه » ساختمان » مبایعه نامه چیست ؟
۲۴ فروردین ۱۳۹۹

مبایعه نامه چیست ؟

دوستان عزیز سلام

نویسنده ی تمامی مطالب ، مقالات و متون فایل های صوتی و تصویری وب سایت ” مسیر موفقیت ” آقای فرشاد فرخ پور میباشد،از اینرو  هرگونه کپی از مطالب و مقالات وب سایت “مسیر موفقیت ”  صرفاً با ذکر نام نویسنده مجاز و بلامانع است/

من در این فایل صوتی می خوام راجع به مبایعه نامه صحبت کنم، مبایعه نامه در واقع از بیع گرفته شده در لغت به معنی فروختن است که در برابر و در مقابل خریدن در واقع قرار داره، شما موقعی که مبایعه نامه ای رو امضا می کنید، یعنی مالی رو می فروشید و در ازاش یک چیزی رو به عنوان ثمن دریافت می کنید یعنی بین فروشنده و خریدار برابر هستند.

یعنی بین فروشنده و خریدار یه اتفاقی می افته که این دو تا برابرند یعنی چی من یه آپارتمانی به شما می دم شما یه پولی به من می دین، اینا در یک جایگاه قرار دارند به لحاظ ارزشی، به خاطر همین طرفین مبایعه نامه در ازای دادن چیزی چیزی رو می گیرند. حالا یک طرف ملکش رو می ده و ثمن رو می گیره، و اون ثمنش رو می ده و ملکش رو می گیره.

در واقع مبایعه نامه اجزایی داره که خوب اون اجزا درش دیده شده مثل طرفین قرارداد که کسی به عنوان فروشنده است کسی به عنوان خریدار است، موضوع مبایعه نامه یا ملک مورد مبایعه نامه که توصیفی از ملکی است که ما خریدیم یا فروختیم با توضیحات مفصل که در برگه های مبایعه نامه وجود داره، شرایط پرداخت ثمن معامله در ازای فروش ملک است که من خریدار چجوری به شما پول می دم، شما چجوری ملکتو به من تحویل می دی کی میاید و در دفتر خونه حاضر می شید و سند رو به من انتقال می دی، من در چه فرایندی و در چه مراحلی باید پول شما رو بدم، در مبایعه نامه اصولاً یک توافقاتی است که خارج از متن مندرج در مبایعه نامه به صورت چاپی است، توافق بین من شماست، ممکنه شما مثلاً فرض کنید بجای اون مبلغ اولیه ای که سی چهل درصد بگیری، بگی آقا من شصت درصد بگیرم یا با بیست درصد پای مبایعه نامه رو امضا می کنم.

یه بخشی از اینا توافقه که قابل انجامه، یه بخش هم جزء ضوابط مبایعه نامه است که وقت دفترخونه باید تعیین بشه برای اینکه مالی رو که خریدید سندش به نام شما انتقال بشه یا مالی رو که فروختی با وصول ثمن معامله برید و ثمن رو به نام شخصی که از شما خریده انتقال بدید.

مبایعه نامه وزن حقوقی خیلی خاصی داره در قوانین کشور ما، مبایعه نامه می تواند در واقع در صورتی که درست نوشته بشود، منجر به انتقال سند مالکیت بشود، و حتی برای خریدار منجر به انتقال سند به نامش و فروشنده هم بتونه به حق و حقوقش که ثمن معامله است برسد.

مبایعه نامه رو دو نفر امضا می کنند فروشنده است که می تونه شخص حقیقی و حقوقی باشد یا حقوقی باشد، خریدار هم به همین صورت است می تونه یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد، یک شرکت یا شخص حقوقی باشد، در مبایعه نامه ها اصولاً باید دو نفر شاهد امضاء بکنند مبایعه نامه رو، که شما بتونید استناد بکنید چنانچه اگر که مجبور شدید طرح دعوایی بکنید با مبایعه نامه حتماً شهودی رو هم داشته باشید، ضمن اینکه در پایان بعد اینکه مبایعه نامه امضا می شه در سه نسخه واحد بین سه نفر تقسیم می شود، نفر اول فروشنده است نفر دوم خریدار و اون آژانس املاکی که برای شما اون مبایعه نامه رو تنظیم می کنه هم یک نسخه رو در دست خواهد داشت.

بحث مبایعه نامه مباحث حقوقیش مفصل است من در این فایل صوتی توضیح اجمالی و کلی راجع به مبایعه نامه دادم. بیشتر ابعاد حقوقیش رو در فایلهای صوتی آینده و بعدی که خواهم گفت برای شما می شکافم. امیدوارم روز خوبی داشته باشید و بهترین ملکها رو بخرید.

نویسنده: فرشاد فرخ پور

فرشاد فرخ پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *